Slovo v nadpisu článku není nic nespisovného. Je to jen kratší výraz pro software všeobecně a používá se skoro všude. Každý v branži i mimo ni ví oč jde a nijak se nad tím nepozastavuje.

Nuže, nyní se mrkneme na nějaké softwarové věcičky. Článeček je spíše pro ty, kteří sice tuší, co je to onen výše zmiňovaný výraz, ale ještě se neorientují naprosto bezpečně.

soft v mobilu

Takže například jira software (nástroj pro evidenci chyb) a další, to je to, co nelze uchopit, jsou to různé programy, aplikace, hry, hudba a třeba i nějaký film. To vše se řadí do tohoto cizího slovíčka, a to vše nelze do ruky uchopit. Pozor, pokud máte v ruce například flashku, máte v ruce nosič a soft je na něm. Držíte tedy to, na čem je soft uložen, nikoli jej samotný.

Nuže právě nosič je nejčastěji citovanou věcí v souvislosti se softwarem. Ten se na nosičích prodává, přenáší a také krade. Co si budeme namlouvat.

DVD

Dřívější nosiče, které však již pomalu ustupují do pozadí jsou klasické disky, takové ty ploché a kulaté stříbrné nesmysly. Na nich se před léty drželo skoro všechno, hlavně tedy hry, hudba a filmy. Existovaly a existují dodnes přepisovatelné i nepřepisovatelné, různé svou obsahovou kapacitou a kvalitou. Ano, používají se dodnes pro svou láci, avšak pomaličku ale jistě je vytlačují USB média, jako třeba ony slavné tak řečené „klíčenky“. Na disky se muselo vypalovat externím program. Na „klíčenku“, tedy správně flash disk potřebný software prostě přetáhneme a je to. Zvládne i cvičená opice. Takové podtečení bufferu známé snad už jen skutečným pamětníkům se zde prostě nekoná.

Flash disky se vyznačují vyšší kapacitou, lehkostí a snadnou manipulací. Bohužel i poruchovostí, ale to už je úlitba bohům. Snad ty značkové by poruchové být neměly, nebo jen minimálně.

Na závěr ještě můžeme uvést jako nosiče softwaru mikro karty. Také ty jsou hojně používány, ale klasické flashky vedou na celé čáře. Určitě máte jednu takovou po ruce. Nebo ne?