Ne každý z nás má to štěstí a možnost si koupit zcela nový nebo zánovní automobil. Protože jeho hodnota není zrovna malá, mělo by být automatické zajímat se o jeho zabezpečení. Vybrat si můžeme z velkého množství zabezpečení, ke kterým patří i autoalarm. Je to nejoblíbenější a nejpoužívanější zabezpečovací systém, hlavně pro svou spolehlivost. Jen svým pronikavým zvukem je schopen odradit případné zloděje. Jsou různé značky a typy autoalarmů.
Můžeme si vybrat z těchto tříd:
Jednocestné – dálkové ovládání pouze jen zamyká a odemyká.
Dvoucestné – má oboustrannou komunikaci s autem. Dálkové vybavení je vybaveno LCD displejem.
Další kritéa pro výběr autoalarmu:
· s GPS sledováním
· s ultrazvukovými čidly
· s plovoucím kódem – jen těžko jej lze zneužít
· s digitální technologií CAN BUS
· OEM alarmy
· S tichou aktivací
· S vyhledáním vozidla – třeba na parkovišti s mnoha auty
Některé můžeme ovládat pomocí internetu, jiné s námi budou komunikovat pomocí mobilu nebo pageru. Doplňkové funkce, jako je montáž otřesového čidla nebo přerušení přívodu paliva, může přispět k dopadení zloděje. Instalace náklonového snímače nám pomůže zjistit, kdo nám na parkovišti naboural blatník nebo se opřel o dveře.
Žádná ochrana není nepřekonatelná, ale lze ji znásobit a zlodějům tak ztížit krádež. Příkladem může být GPS sledování. Pomocí telefonu můžeme kontrolovat stav svého automobilu, třeba i s historií. Při této aktivované službě můžeme své ukradené auto vysledovat až k pachateli.
Dalším jednoduchým způsobem, jak znechutit zlodějům krádež, je neodstranitelné značení skel. Tato prevence účinně odradí zloděje jen před úmyslem toto auto ukrást. Jedná se o naleptání čísla nebo nápisu na každé sklo. U vozidla, které má označena všechna skla, by bylo pro zloděje moc drahé vyměňovat je za neoznačená. Stejným způsobem lze označit další důležité díly karosérie a tím mu to ještě znepříjemnit.